Tessera

Kedy dieťa nechať o rok dlhšie v škôlke?

Otázka, ktorá trápi množstvo rodičov a nevedia si na ňu odpovedať. Uvažujú, premýšľajú ale na isto sa rozhodnúť nevedia. Je to zložité rozhodnutie a ovplyvní ďalší vývoj vášho dieťaťa. Kedy nechať dieťa o rok dlhšie v škôlke? Uvedieme si zopár príkladov, ktoré vám napomôžu pri rozhodnutí čo s budúcnosťou vášho dieťaťa.

kreslení

Napovie vám to zopár znakov, ktoré môžete odpozorovať. Prvý najdôležitejším je, či je vaše dieťa hravé. To znamená, či si radšej kreslí, vyrába niečo alebo sa radšej hrá s hračkami. Ak je schopné sa samostatne zahrať alebo si samostatne vymyslieť aktivitu. Je určite schopné nastúpiť do školy. Ak to tak nie je uvažujte o odklade.
Ak je dieťa na vás príliš naviazané alebo stále potrebuje vašu spoločnosť, tiež by som uvažovala o ponechaní ho v škôlke. Dôležitá je samostatnosť, aby dieťa vedelo zvládnuť čas strávený v škole. Ak je príliš hyperaktívne a nedokáže obsedieť, je potrebné navštíviť odborníka. Ak si neviete rady, tak psychológ Vám určite poradí preto neváhajte a uľahčíte si tak svoje rozhodovanie.

Niekedy je to jednoduché a prirodzené inokedy však nie. No aj napriek tomu sa rozhodnúť musíte. Na silu nútiť dieťa ísť do školy, len aby nebolo rok pozadu je úplne nezmyselné. Dieťa tak príde do kolektívu kde bude najslabšie alebo bude najhoršie zvládať situáciu v škole. Takáto skúsenosť by ho mohla poznačiť a tak mu znepríjemniť pobyt v škole.

omalovánky

Je dôležité aby bolo na to dieťa pripravené. Skúste mu kúpiť pracovný zošiť s nejakými ľahšími úlohami a uvidíte, či sa tomu dokáže venovať aspoň zopár minút. Taktiež sa zamerajte na to, či vníma dobre farby. Všimnite si aj spôsob akým s vami komunikuje a aké slová používa. Ak jeho správanie je ešte príliš detské určite ho do toho nenúťte. Nemá to význam. Nebude to mať žiaden význam. Práve naopak. Rozhodovanie je ťažké, no dúfam, že vám tieto rady pomôžu.

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Tessera

Šablona od Anders Norén