Tessera

Čo znamená byť šéfom, alebo návod na šťastný život so psom

Alfa  a omega

Psík sa už od prvej chvíle bude snažiť stať sa plnohodnotným členom vašej rodiny – svorky. Od vás, ako od hlavy rodiny, vodcu a alfy v jednej osobe sa očakáva, že budete vedieť vytvoriť harmonické prostredie pre súžitie zvierat a ľudí v domácnosti. Preto buďte pozorní, pokojní a dôslední a nezabudnite zabezpečovať všetky potreby nového štvornohého priateľa. Prečo je to tak? Dávnym predkom vášho miláčika bol práve vlk. Ak má vlčia svorka vodcu, ktorý nie je duševne aj fyzicky silný, ostatní členovia svorky sa ho budú snažiť zavrhnúť. Ak má váš pes pocit, že nad sebou nemá alfu, jeho pud mu zavelí prebrať velenie v rodine.

pes

Tréning psa či majiteľa?

Najlepším spoločným štartom je vždy výcvik pod dozorom profesionála. Dôležité však je, aby tréner viedol výcvikom nielen psíka, ale aj vás. Okrem toho, že sa naučíte spolu komunikovať, budete oveľa pokojnejší, istejší a hlavne začnete jeden druhému dôverovať. Psík sa začne správať viac spoločensky a pochopí, že iní havkáči nie sú hrozbou, ale naopak – kamaráti.
Nezabudnite, že rovnako dôležité je neskôr uplatňovať naučené povely v praxi, aby preň boli čo najviac prirodzené.
 

Základné povely

  • Sadni– granulu držte v rukách a dajte mu ju nad hlavu, ako náhle po nej natiahne hlavu, povedzte povel a pritlačte mu ruku na zadok, kým si nesadne.
  • Ľahni–  schovajte granulu do dlane a a dajte ju na zem, pes bude robiť všetko preto, aby sa k nej dostal. V momente, keď si ľahne vyslovte povel a nezabudnite ho odmeniť.
  • Miesto– naveďte psíka ukazovákom k jeho pelechu a vyslovte povel. Keď si na pelech čo i len na chvíľu sadne, či ľahne, odmeňte ho.
  • Zostaň– vyslovte povel a so vztýčenou dlaňou sa od psa pomaly vzďaľujte, ešte pred tým, než sa z pozície pohne sa k nemu vráťte a psíka pochváľte

kolie

Rada na záver

Uvedomte si, že každý pes je iný. Jeden sa povely naučí rýchlo, inému to bude trvať oveľa dlhšie. Ak ste však presvedčení, že váš pes má určitý povel ovládať, venujte mu dostatočnú pozornosť a skôr či neskôr sa úspech určite dostaví.
 

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Tessera

Šablona od Anders Norén