Tessera

Informatika v zdravotníctve? Umelá inteligencia?

Informatika je neodlučiteľnou súčasťou života moderného človeka. V zdravotníctve plní informatika deň odo dňa dôležitejšiu a dôležitejšiu rolu a preto je dôležité (najmä pre zdravotníkov) vziať na vedomie jej existenciu a čo najlepšie pochopiť jej princípy. Je možné, že postupom času a vývojom technológií budú lekári ako ich dnes poznáme nahradení, no myslíme si, že ľudský element v kontakte s pacientom zostane dôležitý a prítomný vždy.

computer-1373684_640

Za posledných pár desaťročí sa informatika, ako taká, stala veľmi dôležitou súčasťou zdravotníctva, a preto by sa ju mali najmä lekári, zdravotníci, no aj študenti zdravotníckych odborov (medicína, zdravotná sestra, embryológia, genetika,…) snažiť pochopiť a začať ju už teraz aplikovať do ich životov.

Aby sme takpovediac „kráčali s duchom doby“, ktorá je veľmi rýchla a meniaca sa, a v ktorej momentálne naozaj vládnu svetu informačné technológie. Ktovie, možno časom budú aj lekári vedieť byť nahradení umelou inteligenciou (A.I. – artificial intelligence).

pexels-photo-3850748

Ľudský faktor v zdravotníctve by sa mal snažiť byť čo najšpičkovejším. Nemal by sa brániť postupu technológií a nebáť sa nahradenia umelou inteligencou. Treba si uvedomiť, že umelá inteligencia človeka nikdy nebude môcť plne nahradiť. Nie je a pravdepodobne nikdy nebude schopná empatie a “selského rozumu”. Umelej inteligencii sa síce nikdy nebudeme môcť vyrovnať intelektom a pamäťovými možnosťami, no ona sa nám nemôže vyrovnať v ľudskosti. Je potrebné, aby lekári a zdravotníctvo s umelou inteligenciou a informačnými technológiami ple spolupracovali, aby vytvorili čo najefektívnejší tím.

Umelá inteligencia, počítače a zariadenia sú síce precízne a naoko dokonalé, no chýba im ľudská duša, dôvtip a schopnosť súcitiť so svojim druhom. Netreba zabúdať, nie nadarmo sa hovorí “Technika je dobrý sluha, ale zlý pán.” – všetko s mierou.

 

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Tessera

Šablona od Anders Norén