Tessera

Umelá inteligencia dokáže čítať knižky autorovým hlasom

Radi čítate? Knihy sú obľúbené všetkými generáciami, od najmenších detí až po dôchodcov, pretože nás dokážu zabaviť, poučiť či rozptýliť a prinesú aj kúsok kultúry do našich bežných dní. Klasické tlačené knihy sa v poslednom období dostávajú do úzadia, hlavne mladí ľudia preferujú audioknihy pred papierovými.Poklady ukryté v knihách.png

Digitálni hlásatelia
Technologické firmy sa predbiehajú, ktorá príde s nejakou novinkou na trh skôr, aby oslovili čitateľov a ponúkli im iný zážitok z čítania. Najnovšie sa to podarilo start-upu DeepZen, ktorý sídli v Londýne. Podľa ich vyjadrení sú totiž schopní pomocou technológie syntetickej reči len v priebehu pár hodín vytvoriť hneď niekoľko verzií takýchto audiokníh. Z informácií sa verejnosť dozvedela, že čínsky internetový vyhľadávač je schopný prečítať novely či romány od populárnych autorov ich hlasom pomocou umelej inteligencie. Vybrali si dvoch čínskych autorov a z ich videonahrávok sa im podarilo vytvoriť realistických „avatarov“. Zašli dokonca tak ďaleko, že v minulom roku tiež pomocou AI stvorili dvoch redaktorov, ktorí čítajú správy a tých štátna tlačová agentúra využíva dodnes.
Audioknihy sú v Číne, tak ako aj na Západe, čoraz populárnejšie. Na to zareagovali čínske médiá a vyjadrili sa, že v rokoch 2016 až 2020 očakávajú zdvojnásobenie trhu.Vývoj nezastavíme.jpg

Každý môže mať svojho hlasového avatara
Podstatou audio verzie kníh je, že sa dajú vytvoriť technológiou prevodu textu, ktorý je načítaný digitalizovaným syntetickým hlasom. Mnoho čitateľov však pri výbere uprednostní knihy, ktoré prerozprávali profesionálni herci, autori alebo niektoré zo známych osobností, ale pokrok v tejto oblasti už zašiel tak ďaleko, že modernými technologickými prevodmi sú zdigitalizované hlasy oveľa realistickejšie.Niektoré zo spoločností dokonca svojim klientom umožnia, aby si vytvorili svoje vlastné hlasové „avatary“, a na to stačí len jedna zaznamenaná minúta ich hlasu. Ako príklad na svojej stránke propagujú dve audio nahrávky Donalda Trumpa a Baracka Obamu, na vytvorenie ktorých tiež bolo použité strojové učenie.
Start-up DeepZen je schopný vytvoriť niekoľko verzií audioknihy počas niekoľkých hodín. Tento prelomový spôsob tak dokáže znížiť náklady až takmer o 90% a tiež výrazne ušetriť čas.

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Tessera

Šablona od Anders Norén