Tessera

Slivky ako veľmi zdravý a výživný plod našich záhrad

Slivky sú plody, ktoré si môžeme dopestovať doma alebo ich možno zakúpiť v obchodoch. Toto ovocie by pre svoj zdravý obsah nemalo chýbať v jedálničku žiadneho z nás. Dokážu nás tiež veľmi rýchlo zasýtiť čo je práve dobrý dôvod prečo ich konzumovať napríklad na desiatu. Existuje viacero možností ako ich môžeme konzumovať. Či už surové alebo sušené a rovnako tak je z nich vynikajúci kompót.

švestka
 
Jednou asi veľmi známou skutočnosťou je práve fakt, že slivky možno použiť aj ako prírodné preháňadlo. Vo väčšom množstve tak totiž skutočne fungujú. Rovnako tak pri zbavovaní tukov – teda pri diéte. Aj keď majú výrazne sladkú chuť, obsahujú viac ako z polovice práve vodu. Ich kalorická hodnota je tiež veľmi nízka a preto nepatria medzi ovocie nevhodné pri chudnutí.
 
Čo možno pozná už menej z vás j práve ich schopnosť pozitívne vplývať na pokožku. Ich pravidelnou konzumáciou sa vaša tvár rozžiari a bude pôsobiť oveľa viac sviežo. A pokiaľ ste typ človeka, ktorý priťahuje stres tak vám rozhodne uľahčia život. Majú totiž zázračnú vlastnosť a tou je, že vedia ako pôsobiť upokojujúco.
 
ovoce

Slivky vo svojom vnútri skrývajú napríklad vitamín C, ktorý telo poskytuje ochranu pred ochoreniami infekčného pôvodu. Zároveň môžeme svojmu organizmu dopriať dávku vitamínu A, ktorý je veľmi dobrý pre naše oči. Dokáže ich dokonca do určitej miery chrániť pred nie práve zdravým V žiarením.

 
V útrobách slivky sa nachádza nespočetné množstvo minerálnych látok, medzi ktoré možno zaradiť napríklad draslík či železo. Tie sa podieľajú na tvorbe červených krviniek a stimulujú krvný tlak. Naše srdce preto rozhodne nebude protestovať proti konzumácii tohto druhu ovocia.
 
Ako ste sa už dočítali, slivky sú vhodné aj na našu pleť. A to obzvlášť u ľudí s mastnejšou pleťou. Existuje jednoduchý recept ako si pripraviť pleťovú masku, ktorá stiahne vaše póry. Stačí ak vykôstkujete pár sliviek a poriadne ich pomixujete. Pridajte olej (najlepšie mandľový) a poriadne premiešajte. Masku po nanesení nechajte pôsobiť 5 až 10 minút a napokon umyte.

meruňky
 
Okrem masky na tvár majú slivky aj mnoho iných možností na využitie. Či už ide o rôzne pokrmy alebo liečivá. Možno z nich vyrobiť lekvár či ocot alebo ich zamraziť. Je len na vás ako ich využijete či uskladníte. Hlavne ich konzumujte a váš životný štýl bude opäť o niečo zdravší.

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Tessera

Šablona od Anders Norén