Rubriky
Hry

Kognitívny aj motorický rozvoj vďaka hre

Hra je úžasným vynálezom. Od samotného detstva sa s ňou stretávame. Už vtedy rozvíjajú naše schopnosti. Sú to najmä kognitívne, vo veľa prípadoch aj motorické. Vďaka nim pracujeme so svojím vnímaním, posilňujeme rýchlosť svojho reakcií, sledujeme kontrast, máme prvý kontakt s materinským či aj cudzím jazykom. Pre malé dieťa je to prvý kontakt s realitou hravou formou. Snaží sa napodobňovať reálny svet a ako sa v ňom správať. Deti na to prísť samy, až potom budú schopné byť v interakcii hry s ostatnými osobami. Staršie deti majú radosť z pohybových hier, hlavne keď sú neposedné, tak ich energiu zúžitkujú takýmto spôsobom. 

 hra v lístí

Bábiky, knihy, situácie, spoločenské hry, hlavolamy, plyšové zvieratá… 
Hry nás nútia využívať všetky svoje zmysly, najmä zrak, sluch ale aj hmat. Výnimkou nie je ani chuť, veď aj kuchárska relácia o súťažení je formou hry. Z tohto vyplýva, že hra môže byť aj sociálna záležitosť, vďaka ktorej si budujeme vzťahy. Zažívame odľahčenie situácie, zábavu a tvoríme si nezabudnuteľné zážitky. Veľmi rozšíreným sú aj samotné zbierky postavičiek, digitálnych hier. 

postavička na hranie

Pozitívny vplyv má aj na naše duševné zdravie. Je vhodnou formou oddychu, ak sa to nepreháňa. To sa najmä týka videohier. Zízanie na obrazovku vyčerpáva a v konečnom dôsledku má aj menej negatív než pozitív, ak strácame veľa času, ktorý môžeme využiť aj produktívnejšie. Ak hráme v zdravej miere, môžeme sa veľa naučiť. Nie je nezvyčajné, že deti, ktoré sledujú dialógy v cudzej reči, získavajú pasívnu slovnú zásobu, vďaka ktorej potom dosahujú lepšie výsledky pri samotnej výuke jazyka. Používajú ho ľahšie aj v praxi. 

Hry majú svoje miesto na trhu. Nie sú veľmi populárnymi iba u detí, ale aj u kategórií vyššieho veku. Niektorí dospelí ľudia sa radi pravidelne vracajú k spomienkam práve prostredníctvom hry. Pre nich sú určené aj samotné kategórie hier, je z čoho vyberať! 

Rubriky
Hry

Videohry ako hry súčasnej doby

Hry nás zaujímali už v detstve. Sú výbornou zábavou pre deti ale aj pre dospelých. Môžu vám pomôcť zrelaxovať sa a zbavujú aj nahromadený stres. Ak sa na ňu plne sústredíte, baví vás a prežívate príjemné pocity, zabudnete na problémy a svet okolo vás. Preto je ale veľmi ľahké sa nechať pohltiť a stať sa závislým. Hrať sa dá samozrejme aj vo dvojici či väčšej skupine. Vtedy sa k tomu všetkému pridáva aj sociálna zložka. Zdieľame pozitívne pocity spolu s ľuďmi, smejeme sa, máme prestávku od každodennej rutiny. Obľúbeným typom sú aj náučné hry. Majú prospešný efekt pre náš mozog, konkrétne pre viaceré schopnosti. Niektorí hráči sa musia rozhodovať, zvážiť viaceré možnosti, naučiť sa rýchlo konať.

Deti hrajú

Krása videohier spočíva v tom, že vaši spoluhráči nemusia byť fyzicky prítomní, môžu hrať z pohodlia svojej izby a dokonca aj iného kúta sveta. Za to vďačíme internetu. Nielenže sa môžete spojiť s ľuďmi na podobnej vlne, ale nájdete podobne zmýšľajúcich kamarátov s rovnakými záujmami. Najlepšie je, keď sa ten virtuálny vzťah môže preniesť aj do reality. 

Biele puzzle

Počuli ste už o kariére profesionálneho hráča? Profesionálni hráči sa zvyčajne sústredia na jednu alebo viac hier v jednom žánri. Za hranie dostávajú zaplatené. Je to určite snom viacerých ľudí a detí. Veď kto by sa nechcel zúčastniť herného turnaja s exkluzívnym prístupom? Môžete sa zamerať na svoj obľúbený druh hry a pohľadať dostupné turnaje. Profesionálni hráči môžu byť platení sponzormi, častokrát sú aj súčasťou tímu. Určite nejde o  oficiálnu športovú alebo profesionálnu činnosť, pretože ide o zručnosť získanú praxou či učením. Aj napriek využívaním stratégie a zručnosti nie je zdravé míňať  veľa času na túto zábavku. Ak vás ale zaujala myšlienka stať sa profesionálnym hráčom, zamyslite sa, či máte hru, v ktorej vynikáte, trénujte, aby ste sa zdokonaľovali. Spojte sa s inými hráčmi a tí vám ukážu, ako to v hernom svete chodí.

Rubriky
Hry

Novinka od tvorcov Until Dawn: Prvá časť série hororových dobrodružstiev je tu!

Nová hra od vývojára Supermassive Games – autorov úspešnej videohry Until Dawn – a spoločnosti BANDAI NAMCO Entertainment Europe – vydavateľa trhákov ako Dark Souls – bola koncom augusta konečne vypustená do sveta – tajomný Muž z Medanu (v originály Man of Medan).
Ide o prvú časť 5-dielnej série strašidelných videohier Antológia temných obrazov, v ktorom sa ocitnete na mori so skupinkou piatich ľudí. Ich príbeh sa začne nevinným výletom loďou a potápaním sa, ale rýchlo sa zvrtne na boj o prežitie v opustenom korábe uprostred oceána, kde sa stretnú so zvláštnymi, až nadprirodzenými úkazmi. Alebo nie?zničená a opustená chodba.jpg
Vaším hlavným cieľom je, alebo aspoň by malo byť, udržať čo najviac postáv nažive. Táto úloha bude z veľkej časti založená na správnom rozhodovaní v rôznych okolnostiach. Každá jedna voľba ovplyvní chod udalostí, a vyústi do inej situácie. Hra by teda mala mať niekoľko dosiahnuteľných koncov, v závislosti od vášho postupu.
V ponuke sú tri možnosti spôsobu hrania:

  1. Sólový príbeh– celý desivý príbeh ako zážitok pre jedného hráča, striedavo ovládate jednotlivé postavy.
  2. Režim „Filmový večer“– skvelý na prespávačku, či večerné oslavy pre malú skupinku ľudí, najviac 5 hráčov, pričom každý ovláda inú postavu.
  3. Spoločný príbeh– verzia pre dvoch, online spolupráca s kamarátom, kde rozhodnutia ovplyvňujú oboch.

tmavá strašidelná miestnosť.jpg
Za zmienku stojí fakt, že hra bola tvorená v prvom rade pre viac hráčov, preto tvorcovia pre najlepší dojem odporúčajú zahrať si ju s niekým.
Keďže tento kúsok vyšiel pomerne nedávno, nedá sa úplne objektívne povedať, aké sú recenzie, ale väčšina spätnej väzby bola zatiaľ pozitívna. Minimálne z grafického hľadiska sa dá s určitosťou povedať, že sa jedná o impozantné dielo.
Krátko vydaní Man of Medan zverejnili názov ďalšej časti: Little Hope (v preklade Malá Nádej), spolu s informáciou, že ju môžeme očakávať v roku 2020. Dej príbehu je zatiaľ neznámy.
Hra je už dostupná a zahrať si ju môžete na PlayStation 4, Xbox One, ale aj v Microsoft Windows na IBM kompatibilných počítačoch.