Rubriky
Ekonomika

Psychologický moment hodnoty peňazí

 Cestujem pomerne často do okolitých krajín , kde nemajú euro a kde ceny na cenovkách v obchodoch sú vo veľkých číselných hodnotách a zvažujem vždy, čo si kúpim. Keď si cenu potom prepočítam na eurá, je to zrazu málo. Je to lacné. Asi tu niekde sa zrodili šialenstvo nenormálneho nakupovania tovarov u nás.
My starší si pamätáme na časy, keď sme ako deti mali vo vrecku tú hnedú jednu korunku. Čo všetko sme si mohli vtedy kúpiť- limonádu so slamkou, zmrzlinu, nanuk , alebo škatuľku zázrakov v hračkárstve. Peniaze mali hodnotu !
Teraz míňame o sto šesť ! Ak niečo stojí 200 forintov či 1000 forintov tak rozmýšľame.1000 forintov sú 3 eurá. Keď na pulte u susedov vidíme tieto ceny zvažujeme, premýšľame , hodnotíme či to potrebujeme, u nás za 3€ neváhame. S touto smiešnou sumou ani nepôjdeme do obchodov.

měna

Veľa krát myslím na to, že by hádam bolo lepšie mať takto postavené ceny. Nechápte ma zle ! Som zástancom eura ! uvedomujeme si jeho veľké výhody pre ekonomiku štátu, ale aj pre bežného občana, ktorý s tou istou peňaženkou môže cestovať po rôznych krajinách eurozóny, kde sa tiež dá platiť eurom.
Trápi ma len slovenský folklór, ktorý sa stal z nakupovania! Príde k Vám návšteva ?
nabytek

·         Idete s ňou do obchodného strediska
Chcete ísť na prechádzku?
·         Opäť skončíte v obchode!
Míňame, kupujeme, platíme a dokonca sa mnohí aj zadlžujú. Všetko v akcii sa nám zdá dobre a lacné. Musíme to doma mať !Listujeme v letákoch a beháme po obchodoch ! Nakupujeme spotrebný tovar, šatstvo , potraviny a hlúposti. Nevážime si peniaze. Žijeme dnes -míňame dnes ! Stalo sa to heslom doby. Strašným heslom. Zle sa mi na to veru pozerá.

prodej

 Je dobre, že je dostatok tovaru. Je dobré, že si môžeme vyberať zo širokej ponuky. Ale prosím nakupujme iba to čo potrebujeme . Áno – občas sa niečím možno aj zbytočným odmeňme za vykonanú prácu , či za dosiahnutý úspech. Len to prosím Vás nerobme každodenne. A hlavne to nenaučme naše deti. Peniaze majú hodnotu a máme si ich vážiť a hlavne starostlivo zvažovať za čo ich minieme. Skúsme to deťom  prepočítať na hodinovú mzdu ! Ak im povieme, že na túto hračku je potrebné robiť niekoľko hodín, kedy mamka a ocko nie sú doma, ale v práci . Nepochopia to? A čo ani my ostatní? Nepochopíme, že veci nie sú zdarma?

Rubriky
Ekonomika

Hliníkové okná ako jedno z kvalitných riešení

Stavba alebo rekonštrukcia rodinného domu či iného objektu so sebou prináša tiež výber vhodných materiálov pre jednotlivé prvky. Súčasťou každého objektu sú tiež okná a dvere, ktoré sú prakticky tým najhlavnejším čo je spojené so stavbou či rekonštrukciou.
Vzhľadom k tomu, že práve okná majú slúžiť po celý život, tak vás môžu pre konečný výber inšpirovať hlinikove okna.
Ich kvalita je opodstatnená, pretože ide o materiál, ktorý je dostatočne výnimočný a jeho vlastnosti prispievajú k vhodnému riešeniu pre rodinné domy i komerčné objekty.
prosklená knihovna
V prvom rade kvalita vyniká predovšetkým vďaka vysokej odolnosti.Hliníkové profily zvládnu mechanické poškodenie, takže zvládnu aj prípadné pokusy o vypáčenie a podobne. Vydržia dlhé roky a budú stále pôsobiť ako nové.

Okrem odolnosti aj ďalšie skvelé vlastnosti

Okrem vysokej odolnosti voči mechanickému poškodeniu okná z hliníku vynikajú aj vďaka odolnosti voči vplyvom počasia. Zvládnu slnečné žiarenie aj silný vietor či dážď a stále si zachovajú svoju kvalitu. Dokonca si zachovajú aj farebnú stálosť.
sportovní centrum
Ďalšou skvelou vlastnosťou, ktorú bez pochýb oceníte je priepustnosť svetla.Rámy sú o niečo menej robustnejšie, než napríklad u okien plastových a tým pádom je sklenená výplň väčšia. Tým je spôsobený dostatočný prísun svetla.
Často sú k videniu aj ako celé systémy, ktoré pôsobia mohutne, luxusne a priam nadčasovo.Takže nájdu svoje využitie nielen pre moderné rodinné domy, ale hlavne na takých objektoch ako sú veľké firmy, obchodné priestory, hotely a mnoho ďalších objektov.
Čo oceníte u tohto materiálu asi najviac je to, že nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu. Jednoducho nie je potrebné ich lakovať alebo natierať.
Okrem všetkých vynikajúcich vlastností je nutné spomenúť, že sa jedná o recyklovateľný materiál, takže je vhodným riešením aj voči samotnému životnému prostrediu.

Rubriky
Ekonomika

Zvýšte vašu produktivitu. Riaďte sa osvedčenými radami úspešných podnikateľov

Prevezmite svoj čas a energiu do vlastných rúk a naučte sa, na čo sa zamerať a naopak, od  čo chcete upustiť. Týchto 5 osvedčených nástrojov vám pomôže zostať sústredený a zvýši vašu produktivitu, a to nielen v podnikaní ale aj osobnom živote.

prezentace

1. Nastavte si denné ciele– Zorganizujte si rozdelenie svojho dňa na ciele, každý s jasným účelom. Premýšľajte o tom ako o podrobnom zozname prioritných každodenných úloh. Uchovávanie zoznamu úloh je najjednoduchší nástroj, ktorý zaručuje, že zostanete sústredený a zvýšite svoju produktivitu. Nastavte si primerané ciele pre každý deň. Všetko, čo potrebujete na organizáciu, je pero a papier alebo len aplikácia na vašom smartfóne.

2. Prioritné úlohy riešte ako prvé – Máte obmedzený čas a energiu a je teda pravdepodobné, že nikdy nebudete mať dosť  času na to, aby ste dosiahli všetko, čo musíte urobiť každý deň. Čo však naozaj musíte vykonať, je najprv zamerať sa na najdôležitejšie úlohy. Nie všetko na vašom zozname je naliehavé.
Urobte si chvíľu na identifikáciu vašej najdôležitejšej úlohy. Toto je prioritná vec, ktorú musíte urobiť. Tým, že zlikvidujete svoju najväčšiu úlohu, zabezpečíte, že budete mať produktívny deň bez ohľadu na to, čo sa v priebehu dňa vyskytne.

3. Nastavte si termíny a dodržiavajte ich– Termíny môžu byť skvelým spôsobom, ako kontrolovať prokrastináciu, ale výskumy zistili, že vlastné termíny pre skutočných lenivcov nefungujú. Namiesto toho sú najefektívnejšie konečné  termíny, ktoré sú rovnomerne rozložené. Uistite sa však, že sú primerané a dostatočne rozmiestnené na splnenie úlohy.

4. Trénujte svoj mozog– Aby ste skutočne využili plnú silu svojej mysle, musíte trénovať svoj mozog, aby vykonal mentálne náročnú prácu. Môže to znieť ľahko, ale len zriedka to robíme.
Môžete začať s trénovaním niekoľkých hodín každý deň, počas ktorých sa môžete úplne sústrediť na jednu úlohu bez prerušenia. V takomto prípade budete môcť plne zapojiť svoju myseľ  a dosiahnuť významný pokrok pri riešení kritickej úlohy.

nápad

5. Zamieňajte úlohy – Boli pre vás niekedy ťažké pracovať na projekte dlhé hodiny, cítili ste sa úplne sústredený, ale po chvíli máte pocit, ako by ste narazili na stenu? Je to ako keby bol váš mozog  uzamknutý. Možno ste sa už dlho sústredili na jednu vec a teraz váš mozog potrebuje zmenu témy.
Skúste na chvíľu zmeniť úlohu za niečo iné. Dávať mozgu možnosť pracovať na rôznych veciach vám môže pomôcť zostať ostražitý a produktívny dlhšiu dobu.

Rubriky
Ekonomika

Pripravte seba a svoje financie na živelné pohromy

Pojem živelná pohroma prestáva byť v našich končinách zriedkavý pojem. Vplyvom klimatických zmien dochádza aj na našom území k čoraz agresívnejším prejavom počasia. V dnešnej dobe je teda rozumné pripraviť sa aj na tieto nepriaznivé udalosti, a to nie len po stránke finančnej.
Odporúčame vám riadiť sa nasledujúcimi krokmi:

eura

1. Zostavte svoje kontaktné informácie
Zozbierajte všetky vaše dôležité telefónne čísla vo fyzickom zozname aj v bezpečnej digitálnej podobe, ktorú môžete v prípade potreby ľahko získať z počítača. Nikdy neviete, kedy môže dôjsť k poškodeniu vášho mobilného telefónu v dôsledku povodní alebo iných okolností.

2. Skontrolujte si svoje poistenie
Viete, aké je vaše poistné krytie v prípade povodní? Pozorne si preštudujte zásady poistenia majiteľa domu, auta, nájomcu s ohľadom na obnovu po katastrofe. Uistite sa, že presne viete, čo je a nie je kryté poistením. Zistite, či vaše poistenie pokrýva náklady na opravy.

3. Zhromaždite dôležité dokumenty
Prežitie katastrofy a následná obnova môže vyžadovať množstvo dokumentov, a to od registrácií vozidiel až po rodné listy, poistné zmluvy a karty zdravotného poistenia. Zostavte si fyzické a digitálne kópie všetkých dôležitých dokumentov. Preskenujte dokumenty a odovzdajte ich do bezpečného online úložného priestoru chráneného heslom, ku ktorému máte prístup z verejného počítača.

4. Dvakrát skontrolujte svoje heslá
Predtým, než dôjde k havárii, skontrolujte všetky heslá a kódy, aby ste sa uistili, že budete mať prístup k svojim finančným účtom z verejného počítača.

5. Vytvorte núdzový fond
Katastrofy môžu byť drahé aj napriek poisteniu. Zriaďte si fond pre výnimočné úspory. Stačí len pár eur z každej výplaty. Zamyslite sa nad rozpočtom a starostlivo pritom zvážte náklady v prípade živelnej pohromy, ako sú výdavky na potraviny, toaletné potreby a lieky. 

finance

6. Majte po ruke dostatočnú hotovosť

Po hurikáne Sandy, ktorý zasiahol severovýchod USA, trvalo niekoľko týždňov na úplné obnovenie elektrickej energie. Nebolo by preto zbytočné držať malú rezervu peňazí v hotovosti v prípade výpadku, ktorý vás môže oddeliť od možnosti disponovať debetnou kartou.

Rubriky
Ekonomika

Míňame viac peňazí, než je potrebné

Existujú veci, ktoré si skrátka musíme platiť a kupovať denne, tieto sú v podstate potrebné pre našu základnú existenciu. Pritom však okrem týchto vecí radi platíme za tie, ktoré vo svojej podstate nepotrebujeme, alebo lepšie povedané, hľadáme zbytočne drahšie spôsoby míňania svojich financií. Určitým spôsobom sú potrebné, ale zasa nie natoľko, aby sme sa bez nich nezaobišli. Je pravdou, že mnohí míňame peňazí viac, než nám je v skutočnosti treba. Aj pri takých bežných situáciách, pri ktorých si to už možno ani neuvedomujeme.

bohatství

Nápoje v reštauráciách či baroch
V obchodoch stoja minerálky tak 20 či 50 Centov, k jedlu alebo po jedle nám pritom padnú vhod, sú pre nás potrebným a príjemným doplnkom. Pokiaľ máme chuť zájsť do podnikov ako napríklad do reštaurácie či do baru, z nudy minieme za poháriky sladkej malinovky, vína alebo alkoholu peňazí podstatne viac, pričom v kombinácii s jedlom ani nemajú taký blahodárny účinok, ako spomenuté minerálky. Vo väčšom množstve pitia týchto nápojov je ich účinok pre nás skôr škodlivý, pričom za jeden pohárik zaplatíme viac, než za 2 litrovú fľašu minerálky v obchode. Nechcem byť však strýko "Držgroš", nejaký pohárik vína alebo jedno pivo, či pohárik ochutenej malinovky k jedlu padne vhod, ale vyhadzujeme peniaze v prípade, ak len sedíme a z nudy si objednávame pohárik za pohárikom, pričom si nakoniec zničíme aj pôžitok z jedla.

drink

Oblečenie
Pekné topánky nájdete za 20, ale aj za 60 Euro. Imidžovú drigovicu rovnako, nápadité tričko kúpite za 15 ale aj 30 – 40 Euro, podobne by som mohol opísať aj nohavice. Nevraviac o rozdieloch, ktoré sa týkajú zimnej bundy. Prečo si potrpíme len na konkrétnych značkách, alebo uvažujeme štýlom, že imidžové je automaticky iba to najdrahšie oblečenie? Niekedy to nie je pravda. Ak má človek vkus, štýlovo a pekne sa dokáže obliecť i s oblečením, ktoré je cenovo výhodnešie, možno povedať rozumnejšie.

obuv

Nakupovanie akcii je výhodné. Skutočne?
Je to marketingový ťah, v ktorom sa obchody snažia predať čo najviac kusov produktov. Máme v pláne kúpiť si určitú vec, no akonáhle nás z každej strany vábia výhodné balenia a znížené ceny, nakoniec kúpime množsto produtkov alebo kusov, ktoré vo svojej podstate nepotrebujeme a možno ani nevyužijeme. Nakoniec sme aj tak minuli viacej, ako sme mali v pláne.