Rubriky
Zdravie

Zázrak menom Dukánska diéta

Takmer každý človek, nespokojný so svojou váhou, si kladie otázku : Ako sa zbaviť nadbytočného tuku?  Takže poďme analyzovať základné diéty.

zeleniha

Dukantská diéta
Pravdepodobne najznámejšou a najpopulárnejšou stravou medzi obyčajnými smrteľníkmi a medzi hviezdami televíznych obrazoviek. Podstata tejto zázračnej stravy spočíva v tom, že strava by mala vylúčiť všetky potraviny iné ako bielkoviny a vodu. Proteínové potraviny môžu a mali by byť konzumované v množstve, ktoré vaše telo potrebuje. Táto strava je známa tým, že sa kilogramy nevracajú. Dukanská strava umožňuje konzumovať v akýchkoľvek množstvách a kombináciách také produkty ako:

·         Mäso: teľacie mäso, hovädzie mäso, hydina;
·         Ryby a morské plody;
·         Mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku;
·         Voda, čaj, kompót (celkovo 1,5 litra za deň)
·         Kuracie a prepelice.
Dukantská strava je rozdelená do 4 etáp:
 
1.      Útok – 1 týždeň môžete jesť iba potraviny bohaté na bielkoviny. Ide o aktívnu fázu straty hmotnosti – a celkom zložitú, ale najproduktívnejšiu. Môžete resetovať z 1,5 na 4 kilogramy.
 
2.      Zelenina – Pridajte do stravy zeleninu okrem zemiakov, fazule a kukurice, pretože obsahujú veľa škrobu. Zelenina môže byť pečená, varená, dusená. V tomto okamihu môžete vynulovať 1 kilogram.

vázha
 
3.      Konsolidácia – Konsolidácia vyradených kilogramov a postupný prechod na normálnu výživu. 1 deň v týždni proteín a všetko ostatné – môžete pridať makaróny, chlieb, rastlinný olej. Každý deň používajte otruby. Táto fáza trvá dlhšie ako predchádzajúce.
 
4.      Stabilizácia – Raz za týždeň musíte jesť ako v 1. fáze, všetky ostatné dni, okrem bežného jedla, používať otruby a med a pohybovať sa viac.   Dodržanie všetkých pravidiel vedie k úbytku hmotnosti a spevneniu tela. Súčasne nie je strava prísna a nevedie k negatívnym dôsledkom.
 
Hlavnou vecou pri chudnutí a pri celom budovaní pevného zdravia je predovšetkým trpezlivosť.

Rubriky
Zdravie

Slivky ako veľmi zdravý a výživný plod našich záhrad

Slivky sú plody, ktoré si môžeme dopestovať doma alebo ich možno zakúpiť v obchodoch. Toto ovocie by pre svoj zdravý obsah nemalo chýbať v jedálničku žiadneho z nás. Dokážu nás tiež veľmi rýchlo zasýtiť čo je práve dobrý dôvod prečo ich konzumovať napríklad na desiatu. Existuje viacero možností ako ich môžeme konzumovať. Či už surové alebo sušené a rovnako tak je z nich vynikajúci kompót.

švestka
 
Jednou asi veľmi známou skutočnosťou je práve fakt, že slivky možno použiť aj ako prírodné preháňadlo. Vo väčšom množstve tak totiž skutočne fungujú. Rovnako tak pri zbavovaní tukov – teda pri diéte. Aj keď majú výrazne sladkú chuť, obsahujú viac ako z polovice práve vodu. Ich kalorická hodnota je tiež veľmi nízka a preto nepatria medzi ovocie nevhodné pri chudnutí.
 
Čo možno pozná už menej z vás j práve ich schopnosť pozitívne vplývať na pokožku. Ich pravidelnou konzumáciou sa vaša tvár rozžiari a bude pôsobiť oveľa viac sviežo. A pokiaľ ste typ človeka, ktorý priťahuje stres tak vám rozhodne uľahčia život. Majú totiž zázračnú vlastnosť a tou je, že vedia ako pôsobiť upokojujúco.
 
ovoce

Slivky vo svojom vnútri skrývajú napríklad vitamín C, ktorý telo poskytuje ochranu pred ochoreniami infekčného pôvodu. Zároveň môžeme svojmu organizmu dopriať dávku vitamínu A, ktorý je veľmi dobrý pre naše oči. Dokáže ich dokonca do určitej miery chrániť pred nie práve zdravým V žiarením.

 
V útrobách slivky sa nachádza nespočetné množstvo minerálnych látok, medzi ktoré možno zaradiť napríklad draslík či železo. Tie sa podieľajú na tvorbe červených krviniek a stimulujú krvný tlak. Naše srdce preto rozhodne nebude protestovať proti konzumácii tohto druhu ovocia.
 
Ako ste sa už dočítali, slivky sú vhodné aj na našu pleť. A to obzvlášť u ľudí s mastnejšou pleťou. Existuje jednoduchý recept ako si pripraviť pleťovú masku, ktorá stiahne vaše póry. Stačí ak vykôstkujete pár sliviek a poriadne ich pomixujete. Pridajte olej (najlepšie mandľový) a poriadne premiešajte. Masku po nanesení nechajte pôsobiť 5 až 10 minút a napokon umyte.

meruňky
 
Okrem masky na tvár majú slivky aj mnoho iných možností na využitie. Či už ide o rôzne pokrmy alebo liečivá. Možno z nich vyrobiť lekvár či ocot alebo ich zamraziť. Je len na vás ako ich využijete či uskladníte. Hlavne ich konzumujte a váš životný štýl bude opäť o niečo zdravší.