Rubriky
Hobby

Divadlo

Voľakedy bolo amatérske divadlo hádam v každom väčšom meste a profesionálne divadlá boli vo veľkých mestách- tých okresných, či krajských. Nebolo zriedkavosťou ani to , že malá dedinka mala svoje amatérske divadlo.  Divadlá bývajú :

balet

 • Amatérske
 • Bábkové
 • Scénické
 • Divadlá Čiernej mágie
 • Tanečné
 • Hudobné
 • Naivné

Divadlá sú aj :

 • Štátne slovenské
 • Štátne národnostné
 • Súkromné

Známe sú amatérske divadelné súbory zo Sabinova, Šarišských Michalian, Raslavíc, Levoče, Nitry, Humenného , Piešťan, Krupiny, Sniny a mnoho ďalších, ktoré prinášajú radosť rodákom a nie len im. Prinášajú na dosky divadiel svetovú, slovenskú aj vlastnú tvorbu. Ide vždy o skupinku „zanietencov“. Po práci sú títo ľudia ochotní stretnúť sa a nacvičovať dlhé hodiny. Na kolene ,a to do slova, vyrábať kulisy či dobové oblečenie. Obdivujem týchto nadšencov .

Štátne divadlá  sú v Bratislave , v Košiciach, v Prešove, v Banskej Bystrici, v Nitre a v mnohých iných mestách. Nenesú všetky v svojom názve slovo „štátne“ ale sú financované z verejných zdrojov. Teda štátnych. Teda z peňazí nás všetkých. Uvádzajú na svojich hlavne domovských scénach  vynikajúco spracované aj fantasticky odohrané divadelné kusy. Čo mi ale nesmierne vadí je to, že majú dlhé divadelné prázdniny.

divadlo

 V čase, keď na Slovensko prichádza najviac turistov ,aj našincov žijúcich v zahraničí – vtedy sú prázdniny. Či je to vo vianočnom období, alebo v lete. Také dlhé prázdniny nemajú ani učitelia a to im ich vyčítame. Keby tieto divadlá mali zarobiť na seba a nenaťahovali by ruku smerom k štátnemu rozpočtu – potom by sa určite správali inak. Zrazu by také prázdniny nemali a pohli by sa častejšie z domovskej scény do menších miest. Aj z peňazí týchto ľudí sú predsa platení. Súhlasím s tým, že je potrebné financovať divadlá – ale vážení divadelníci aj vy pristupujte k divadlu tak ako by bolo vaše, ako by ste sa správali, keby bolo súkromným.

Rubriky
Hobby

Pravidelný pohyb v kombinácii s proteínovou diétou

Čas nie je možné vrátiť späť a rovnaké to bude so zmenami nášho tela spolu s pribúdajúcim vekom. Znížená funkcia svalstva bude len jedným z faktorov, ktoré pocítime, no takisto treba rátať so spomalením metabolizmu a teda tendenciou priberať, respektíve tvoriť tuky a pomalšie ich spaľovať.
Je ale možné tento efekt minimalizovať a držať ho na hranici, ktorá nám nebude prekážať. K tomu je však potrebné dodržiavať isté zásady zdravého životného štýlu a stravovania. Pohyb a cvičenie zostanú starým dobrým a doporučeným riešením aj naďalej, avšak k tomu, aby bolo toto riešenie čo najviac efektívne, nám pomôže proteínová diéta https://www.prodietix.sk/ako-funguje-prodietix-ketodieta.

Kuracie mäso so zeleninou.jpg

 • Bude totiž potrebné udržiavať naše svalstvo v zdravej a čo najlepšej forme. Nielenže tým bude pohybová aktivita prebiehať príjemnejšie a budeme schopní kvalitnejších výkonov, ale takisto si budeme udržiavať funkčný metabolizmus, ktorý je pre efektívne spaľovanie tukov kľúčový.

Modré činky.jpg
Potrebným zdrojom pre naše telo sa stanú proteíny (bielkoviny) a naopak budeme sa snažiť obmedziť príjem sacharidov, čím sa naše telo dostane do procesu ketózy. To znamená, že v dôsledku zníženého obsahu sacharidov bude čerpať energiu z uložených tukov, čím bude prebiehať ich spaľovanie rýchlejšie. Budeme mať dostatok síl, nebudeme trpieť hladom a výsledky diéty budú účinné minimálne v tom, že sa metabolizmus naučí za zdroj energie považovať tuky, čím minimalizujeme tendenciu tvorby prebytočných tukových zásob.
Zvýšeným príjmom bielkovín sa zasa postaráme o posilnenie svalstva, čo je dôležitým krokom nielen pre profesionálnych športovcov, ale takisto úplne pre každého, kto má v pláne pravidelný pohyb. O to viac v prípade, ak sa nachádzame vo vekovej hranici 40 – 50, kedy by malo byť udržiavanie zdravého svalstva prioritou.
Pohyb a cvičenie nemusí predstavovať iba kolektívne športy alebo niečo, na čo si nevieme nájsť čas, ale stačia už i len bežné aktivity ako pravidelné prechádzky, beh, cyklistika, turistika či plávanie.

Rubriky
Hobby

Najpopulárnejšie japonské sviatky alebo kedy za kultúrou do zeme vychádzajúceho slnka

Slávnosti, s ktorými sa v súčasnosti možno v Japonsku stretnúť, majú veľkú tradíciu. Sú starobylé, vznikali približne v prvom tisícročí nášho letopočtu. Mnohé z nich vychádzajú z ešte staršieho kontinentálneho vzoru. Pôvodne sa konali v súlade s čínskym lunárnym kalendárom, moderné slávenie sa riadi kalendárom gregoriánskym.


balonky

Festivaly, trvajúce bežne aj niekoľko dní, majú názov macuri. Je ich obrovské množstvo a forma sa líši región od regiónu, pretože Japonci jednoducho milujú oslavy. Často je ich pôvod spojený s náboženstvom (či už šintoizmom alebo budhizmom), ktorého prvky sú v nich pomerne dobre viditeľné a vlastne sú spoločný znakom všetkých festivalov.

Ošógacu – 1. 1.                        
Ako už dátum napovedá, jedná sa o Nový rok. V porovnaní s našimi zvykmi by sme ho mohli nazvať skôr Vianocami. Je to sviatok rodiny a pokoja. Súčasťou môže byť spoločná návšteva divadelného predstavenia o božstvách kami, svätyne alebo známych, neskôr večera a oslava býva zakončená ohňostrojom.

Hinamacuri – 3. 3.
Deň dievčat alebo Sviatok bábik je populárny hlavne v okolí Kjóta, bývalého hlavného mesta. Len v tento deň sa v domácnostiach vystavuje súprava ozdobných bábik pripomínajúcich cisársku rodinu a dvor obdobia Heian.
Kodomo no hi – 5. 5.
Deň detí bol pôvodne určený len pre chlapcov. Počas neho sa stavajú ekvivalenty našich májov – vlajky koinobori.

japonkso

Aoi Macuri – 15. 5.
Slúži na uctenie božstiev dvoch kjótskych svätýň Kamo. Jeho najzaujímavejšou časťou je procesia v zdobených dobových kostýmoch spred 1 000 rokov.
Obon – 15. 7. alebo 15. 8.
Jedná sa o budhistický sviatok zosnulých. Charakteristickým prvkom je skupinový tanec Bon Odori. Tanec slúži ako prostriedok k úcte a upokojeniu zosnulých duší.
Predtým, ako sa nejakého slávenia zúčastníte, je dobré mať informácie o tom, čo sa bude diať. Získate tým oveľa lepšie pochopenie a viac si ho užijete. 
 

Rubriky
Hobby

Cestovanie iba s poistením

 Každý majiteľ nového tátoša ihneď poistí svoje autíčko- nezaváha. Veď čo keby sa autu niečo stalo? Poistí si ho hneď v predajni . Pre istotu , aby hneď prvá cesta náhodou nebola problémová.
   Keď toho istého pána osloví pracovník poisťovne – odbije ho jedná radosť! Veď predsa ide iba o jeho vlastný život. Áno aj toto sú paradoxy života.

vw
 
   Rovnaké to je aj s cestovným poistením k dovolenke. Dovolenka za 1000€ na osobu nie je žiadnym problémom – ale poistenie ?
20€ na osobu navyše?
Čo ste sa zbláznili?
Načo mi to bude?
Škoda peňazí !
Darmo budete presviedčať, darmo vysvetľovať- poistenie si nepriplatí!
 
   Ak ste sa nenašli v predošlých riadkoch a snažíte sa správať zodpovedne k sebe a k svojim
blízkym kúpte si k dovolenkovému pobytu aj cestovné poistenie. Pre kúpou si ale pozorne prečítajte najprv všeobecné zmluvné podmienky účasti na zájazdoch. Sú uvedené v každom katalógu cestovnej kancelárie a spravidla aj na Zmluve o obstarávaní zájazdu, ktorú v kancelárii podpisujete.
 
Všimnite si hlavne kapitolu o zmenách dohodnutých podmienok – to znamená ,že čo urobí cestovná kancelária ak dôjde k zmene odletového miesta, prípadne hotela. Čo sa stane vtedy, keď
Dôjde k úplnému zrušeniu zájazdu. Prečítajte si veľmi pozorne aj storno podmienky. To znamená to, kedy môžete zájazd odvolať vy. Vždy Vás to bude niečo stáť – minimálne 50€, v dobe dlhšej ako 45 dní pred nástupom na dovolenku. Čím je kratšia doba do dovolenky- tým sú stornovacie poplatky vyššie. V termíne kratšom ako 4 dni do odchodu to môže predstavovať až 100% ceny zájazdu. Vtedy je už lepšie napísať zájazd na niekoho z rodiny- nech si aspoň on užije dovolenku. Aj to ale nebude bez poplatku. Cestovná kancelária si vypýta poplatky za zmenu mena. Aké?
Aj to sa dočítate práve v týchto podmienkach.

kufr
 
 Potom pristúpte aj k uzatvoreniu zmluvy o cestovnom poistení. Zistite si do akej výšky budete poistení v prípade hospitalizácie, opýtajte sa či pri ošetrení v zahraničí budete musieť najprv platiť vy a až po príchode domov a po predložení dokladov Vám to poisťovňa spätne preplatí, alebo nebudete musieť na mieste platiť nič. Opýtajte sa aj na poistenie batožiny. Koľko Vám zaplatia, keď sa pri lete napríklad stratí. Čím viac informácii dostanete, tým lepšie.
A potom už len ostáva veriť, že ich nebudete potrebovať.

Rubriky
Hobby

Ženské British Open: Georgia Hall vyhrala prvý veľký titul

Trailing Pornanong Phatlum o jeden záber cez noc, Hall odstúpil od thajskej s dvoma jamkami zostáva, a držal jej nervy zabezpečiť víťazstvo. Hala skončila pod 17 rokov, pričom v posledný deň zdvihla päť záberov. Ako Hall šiel z biť zábery pre čokoládu vo veku sedem do žien British Open šampión
Jej bogey na poslednej diere bola jej prvé kolo, a ona klesla len tri zábery v celom turnaji. Phatlum bola jej najbližšou výzvou, s kórejským Ryu So-Yeon tretím ďalšími dvoma zábermi.

golf

Hall povedal: "Je tu niekto zvláštny doma, ktorý prechádza veľmi zlým časom, takže je to pre vás, Grandad.
"Rád by som tiež poďakoval môjmu otcovi za caddying. Ďakujem, že ste robili všetko pre mňa, keď som vyrastal … a moja mama.
"A môjmu priateľovi, že ma podporuje."
Hall, z Bournemouthu, sa pripojil k Phatlumu na vrchole stôp po 13-tke a po prvý raz zaujal pätnásťtisícový putt.
Víťazstvo znamenalo, že amatérsky šampión britskej dámy v roku 2013, Karen Stupples (2004) a Scot Catriona Matthew (2009), ďalší dvaja britskí víťazi od vzniku tejto udalosti.

golfové hřiště

Povedala: "Je to príliš dobré, aby som bol pravdivý, bol mi môj cieľ, keď mi bolo deväť, aby som vyhral British Open.
"Musel som zostať pokojný a trpezlivý, bol to veľmi blízko k posledným dvom jamkám a dnes som si všimol všetky putty.

hřiště

"Miloval som to hlboko, biť do stredu pod tlakom, aby som dostal šesť birdiov v poslednom kole majstra, nie je to zlé." Z ostatných britských účastníkov Anglický Bronte Law skončil na 39. mieste na úrovni par, Matthew bol výstrelok v hornej časti 42. a Waleský Lydia Hall skončil v 55. v šiestich pretekoch.
Open Championship, často nazývaný The Open alebo British Open, je najstarším zo štyroch majstrovstiev profesionálneho golfu. To bolo prvýkrát hral v roku 1860 v Prestwick Golf Club v Škótsku. Open sa vždy konala v Spojenom kráľovstve a je jedinou hlavnou hrou mimo Spojených štátov. Spravuje ho spoločnosť R & A.

Rubriky
Hobby

Názor, cesta, spomienka, to všetko formou trička

Ste individualista, alebo skôr hľadáte správnu partiu ľudí? Dávate prednosť svojim úvahám, alebo si skôr potrpíte na vhodný kolektív? Tričko s potlačou Vás poteší vo všetkých spomenutých smeroch. Dokážeme ním vyjadriť našu cestu, zmýšľanie, či určitý postoj. Jednotlivec aj skupina.
tričko a barvy

Áno, takýto nápad s potlačou trička môžeme využiť rôznym spôsobom aj kolektívne. Pokiaľ ideme na určitú spoločenskú udalosť, pokiaľ sme sa kolektívne rozhodli na niečo upozorniť, alebo ako kolektív na niečom pracujeme a týmto spôsobom si robíme reklamu. Takýchto situácií a možností nás napadne viac. Spoločnú myšlienku môžeme zdielať i takýmto spôsobom, formou nápisu či obrázku na tričku.

Čo sa týka spoločnej práce a reklamy, nemám na mysli, že 100 ľudí bude nosiť tričko Pegueot. Pripomínalo by to situáciu a dobu, kedy sa pracovalo v koncentračných táboroch a všetci nosili rovnaký "odev". Mal som na mysli niečo o veľa pozitívnejšie, kedy napríklad so štyrmi kamarátmi založíme nejakú softvérovú spoločnosť alebo čo je pravdepodobnejšie, hudobnú kapelu. Týmto logom našej začínajúcej spoločnosti alebo kapely na našom tričku si spravíme určitú reklamu, pričom nás to určitým spôsobom spája a núti zotrvať v tejto práci a snahe i naďalej. Má to teda aj určitý charakterový, kamarátsky význam, no je to i sympatická forma nevlezlej reklamy.
potištěná trička

Formu trička s potlačou využijeme, aj pokiaľ chceme upozorniť na nejakú vážnejšiu vec a je nás viac. Takouto formou môžeme "prebudiť" i ostatných ľudí, ktorí o danej veci nemali tušenie, alebo už dávno zabudli.

Pomocou trička s motívom si pripomíname i určité výročia. Napríklad začiatkom apríla bývam svedkom toho, kedy ľudia nosia tričko s motívom legendárneho Kurta Cobaina, lídra a speváka známej kapely Nirvana, ktorý 5. apríla 1994 predčasne ukončil svoj úspešný život samovraždou. Dodnes existuje mnoho ľudí, ktorí nezabúdajú a na tohto človeka spomínajú.

Rubriky
Hobby

Cestovanie ako spoznávanie

Dnešní ľudia majú v záľube mnoho iných vecí, než by mali mať. Internet, videohry, zábava, práca… Samozrejme že aj to patrí do každodenného života. Čo by ale ľudia mali do svojho života určite viac pridať, je podľa nás cestovanie. Keď začneme viac cestovať, či už sa z domu do práce vyberieme vlakom alebo sa rozhodneme ísť lietadlom do susedných krajín, náš život sa poberie novým smerom.

cestování
 
Aj popri cestovaní si vieme privyrobiť
Cestovanie nemusí byť len o oddychu, a spoznávaní nových miest. Môže to byť niečo nové, pri čom si viete taktiež privyrobiť nejaké to vreckové. Ako napríklad pracovať cez vašu prenosnú technológiu, skúsiť písanie online článkov, a zapojiť do toho váš aktuálny stav, a zážitky. Taktiež môžete skúsiť pouličné akcie, keď viete hrať na hudobný nástroj, alebo máte talent na maľovanie, o to lepšie. Privyrobiť si dá skoro všade, kde sa nachádzate, a nemusí to byť ani na dlhodobý úväzok.

krajina
 
Nové miesta
Nové miesta nemusia byť na druhej strane zemeguli. Stačí ak sa vyberiete do susedných miest, a prejdete zopár ulíc. Ani neviete koľko nečakaných zážitkov na vás čaká. Nezabúdajte si niektoré spomienky zapisovať, aby ste mali čo povedať vašim blízkym. Zoznámenie sa s novými ľuďmi je zaručená vec.
Na prespávanie v hoteloch každý z nás nemá, a tak si cez teplé obdobie, viete nájsť miesta na prespatie aj v čistej tráve. Stanovanie však nie je povolené na mnohých miestach, no ak sa vám podarí nájsť to správne miesto, plus pre vás. Ďalším typom je pohľadanie si slušného nájmu cez internet. Kopec ľudí ponúka svoje domácnosti za slušné ceny, do prenájmu turistom na pár dní.

noční město
 
Plus pre vás
Veľkým plusom pre vás môže byť veľa vecí. Ako napríklad naučenie sa, a zlepšenia sa v cudzích jazykoch. Uvidíte ako to chodí v iných krajinách či miestach. Alebo vaše záznamy a fotografie, ktoré vám budú pripomínať, ako vám bolo dobre. A môžete sa s nimi pochváliť komu len budete chcieť, a poradiť mu cestovanie, ako spoznávací životný štýl.

Rubriky
Hobby

Talianska Palmová riviéra

Taliansko je krajina nachádzajúca sa na Apeninskom polostrove. Táto krajina ponúka veľa krásnych miest a je plná histórie. Každoročne v nej dovolenkuje množstvo turistov. Veľmi zaujímavou a dostupnou destináciou na strávenie letnej dovolenky v je talianska Palmová riviéra. Ako napovedá už názov, jedná sa o destináciu, v ktorej sa nachádza až okolo osem tisíc rôznych typov pálm. Táto destinácia sa nachádza v strednom Taliansku na pobreží Jadranského mora. Do Palmovej riviery patrí viacero miest ako napríklad letoviská Grotttamare, San Benedetto del Tronto, Silvi Marina, Martinsicuro.

itálie

Najväčším a zároveň najobľúbenejším letoviskom Palmovej riviéry je mesto San Benedetto del Tronto. Toto mesto má 50 000 obyvateľov, ale v čase letnej sezóny sa tento počet navyšuje. V San Benedette del Tronto, ako aj vo všetkých ostatných destináciách Palmovej riviéry sa nachádza pekná piesková pláž a čo je výhodné aj pre rodiny s deťmi, je tu pozvoľný vstup do mora. V meste sa nachádza krásna promenáda situovaná popri mori a lemovaná nádhernými palmami, ktoré sú večer vysvietené. Popri promenáde je vybudovaný aj cyklistický chodníček, ktorý môžu využívať aj dovolenkári, ktorí radi bicyklujú alebo korčuľujú.

moře

Toto letovisko je vhodné pre všetky vekové kategórie. Rodiny s deťmi ocenia spomínaný pozvoľný vstup do mora, ale tiež ihriská a atrakcie pre deti. Zamilované páry si budú určite vychutnávať príjemné večerné prechádzky na palmovej promenáde, prípadne navštívia niektorú z výborných reštaurácii, ktorých je tu skutočne veľa. No a nakoniec aj mladšie ročníky budú určite spokojné s návštevou tohto miesta, nakoľko okrem spomínaných atribútov je tu skutočne rušný nočný život, nachádza sa tu veľa barov a diskoték. Takže už zostáva len zbaliť kufre a vychutnať si čaro Palmovej riviéry!