Rubriky
Domácnosť

Domácnosť a šetrenie

Letné obdobie mnohí z nás považujú za čas, keď je spotreba energie na najnižšej úrovni, no nie je to pravda. Mrazničky, chladničky, klimatizácia či ohrev a spotreba vody na sprchovanie sa počas horúcich dní dokáže vyšplhať poriadne vysoko. Existujú však možnosti, ako tieto náklady znížiť, no musíte dodržať týchto niekoľko rád.
 Žehličky na drevené uhlie.jpg
Tieto riešenia prispejú k zníženiu spotreby energie a sú takmer zadarmo
 

 • Chladničky a mrazničky

Výrazný vplyv na ich spotrebu má umiestnenie spotrebičov, ktoré by nemali stáť blízko sporáka, pretože jeho teplo ovplyvňuje výkon chladiaceho systému, a tým sa zvyšuje aj ich spotreba. Dvere na chladničke neotvárajte príliš často, lebo sa rýchlo oteplí vzduch vo vnútri a to sa spotrebič snaží dohnať zvýšeným výkonom.

 • Spotrebiče neustále pripojené k sieti

V letnom období viac času trávime mimo svojho domu či bytu, a teda ani spotrebiče nevyužívame často,  no tie energiu míňajú aj napriek tomu, že ich nezapíname. Zostávajú totiž pripojené k sieti. Riešením je ich dočasné odpojenie.

 • Práčka s poloprázdnym bubnom

Praním menšieho množstva bielizne v poloprázdnej práčke tiež prichádzame o nejaké to euro zbytočne. Nazbierajte viac šatstva a práčku zapínajte, až keď je plná na maximum.

 • Neustále otváranie dvierok na rúre

Pečenie mäsa či koláčov si vyžaduje svoj čas, takže je zbytočné otvárať rúru ešte pred dopečením, a to  aj niekoľkokrát. Spôsobíte tým až 20% stratu energie a tú si spotrebič doplní na úkor vašej peňaženky.

 • Správne nastavenie klimatizácie

Súčasné horúce letá sa už bez klimatizácie dajú prežiť len s ťažkosťami, no je pravda, že má vysokú spotrebu energie. Ideálne je nastaviť rozdiel teplôt na 6 stupňov a suma na účte vás neodrovná.Upečená torta.jpg

 • Úplne vysušená bielizeň

Vysušiť bielizeň na priamom slnku do úplného presušenia nie je veľmi dobrý zvyk. Jeho následné žehlenie bude náročnejšie, pretože musíte použiť režim naparovania, čím sa zvyšuje spotreba energie žehličky a to sú opäť náklady navyše.  

Rubriky
Domácnosť

Ako si poradiť so škvrnami do potu?

Letné, teplé dni so sebou okrem slnečného počasia a oddychu pri vode prinášajú aj odvrátenú stránku. Čím je vonku horúcejšie počasie, tým viac sa potíme. Pot v kombinácii s deodorantom nám na našom obľúbenom oblečení vytvára nepekné žlté škvrny. Pri tmavom oblečení ich vnímame menej no na bielom oblečení ich určite neprehliadneme. Ako si poradiť s odstránením tých najodolnejších?Žena pri práčke.jpg
 
Citrón
Okrem toho, že citrón je skvelým pomocníkom pri chorobách, svoje uplatnenie nájde aj pri čistení. Zmiešajte rovnaký diel teplej vody a šťavy z citróna, naneste ho na žlté miesta a dajte oblečenie vyprať ako zvyčajne. Po vytiahnutí z práčky budú Vaše obľúbené blúzky a tričká ako nové.
 
Sóda bikarbóna
Sóda bikarbóna je tiež skvelým pomocníkom v boji proti fľakom. Skúste zmiešať 1/4 šálky teplej vody so 4 lyžicami sódy bikarbóny a túto pastu naneste na zažltnuté miesto a oblečenie dajte vyprať ako zvyčajne. Ak ide o naozaj intenzívne škvrny, nechajte pôsobiť minimálne 1 hodinu, až potom vyperte.
 
Soľ
Možno by Vám to ani len nenapadlo, no skvelým pomocníkom je aj obyčajná kuchynská soľ. Vyskúšajte v 1 litri teplej vody rozpustiť 4 polievkové lyžice soli a potierajte fľaky až kým nezmiznú. Po tejto procedúre oblečenie vyperte.
 
Aspirín
Aspirín je pomocníkom nielen pri bolestiach alebo nachladnutí. Nazrite do Vašej lekárničky a skúste roztlačiť 2 aspiríny na prášok, ktorý následne zmiešajte s ½ šálky studenej vody. V ďalšom kroku je potrebné namočiť oblečenie do tejto zmesi a nechať minimálne 2 až 3 hodiny pôsobiť a potom vyprať.Sušiace sa oblečenie.jpg
 
Ocot
Vaša kuchyňa ponúka aj ďalšie prírodné riešenia na žlté fľaky od potu. Zmiešajte ocot s vodou v pomere 2:1, naneste zázračný roztok na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť aspoň 1 až 2 hodiny. Potom dajte do práčky a tešte sa na výsledok.
 
Čpavok
Tam kde už niet inej pomoci, skombinujte rovnaké množstvo čpavku a studenej vody, votrite roztok na žlté miesto, nechajte chvíľu pôsobiť a vyperte ako štandardne.

Rubriky
Domácnosť

7 lapačov prachu, ktorých by ste sa mali zbaviť

Určte i vo vašej domácnosti nájdete desiatky vecí, ktoré by tam vôbec nemuseli byť. Pokiaľ tieto predmety nespôsobujú žiadne škody, ich odstránenie alebo ponechanie je len na vás. Nájdu sa medzi nimi ale i také, ktoré na sebe zadržiavajú množstvo škodlivého prachu. Toto je sedem najväčších lapačov prachu v našim bytoch a domoc.
 klobúky na vešiaku.jpg

 1. Koberce

Nie, koberce naozaj vo vašej domácnosti byť nemusia. Okrem množstva prachu, zachytávajú aj iné nečistoty, ako sú vlasy, zvieracie chlpy či omrvinky a blato. Zdržiavajú sa v nich aj roztoče a iné parazity, baktérie a plesne.
 

 1. Výstavky

Porcelánové sošky, hrnčeky a čajníky alebo iné zbytočnosti, ktoré vystavujete na poličke v obývačke alebo na vrchu kuchynskej linky, nemajú žiadnu praktickú funkciu. Niekedy bohužiaľ ani tú estetickú. Jedná ich úloha, je zachytávanie prachu.
 

 1. Záclony a závesy

Dnes poznáme aj praktickejšie spôsoby zahalenia okien. Napríklad také žalúzie, ktoré môžete kedykoľvek pretrieť prachovkou. Látkové záclony taktiež patria do skupiny vecí, ktoré majú prach veľmi radi.
 

 1. Obrusy

Ak máte pekný stôl v obývačke, nezakrývajte ho obrusom. Je to škoda a navyše len zbierate prach navyše. Drevené stoly radšej raz za čas navoskujte alebo ošetrite prípravkom na drevo.
 

 1. Vešiaky na oblečenie

Stojany alebo vešiaky na oblečenie patria do kostýmérne a nie do bytu, kde sa normálne žije. Oblečenie majte doložené v skrini a v poličkách, ktoré sa dajú normálne zavrieť.
 pes na koberci.jpg

 1. Vankúše a vankúšiky

Vankúš potrebujete mať nevyhnutne iba v posteli. Každý navyše, je proste navyše. Gauč v obývačke bude vyzerať dobre aj bez stovky vankúšikov. Radšej si tam hoďte jednu deku, ktorou sa  zakryjete pri sledovaní televízie. Tá sa práši jednoduchšie.
 

 1. Sušené kvetiny

Sušené kvety na sebe zachytia toľko prachu, koľko všetky doteraz spomínané veci dokopy. Navyše nepôsobia dobre ani na ľudskú psychiku. Namiesto mŕtvych, si radšej do bytu dajte tie živé.

Rubriky
Domácnosť

Upratovanie domácnosti s ekologickými prostriedkami

Blížia sa Vianoce a čo nevidieť bude sa v každej domácnosti vo veľkom variť a piecť. Popri tom sa bude robiť aj veľké upratovanie. Rôzne chemické a dezinfekčné prostriedky, bieliace prášky na pranie a ďalšie chemikálie, ktoré nám v tom pomôžu môžete nahradiť prírodnými prostriedkami. Suroviny, ktoré používame každý deň nám pomôžu vyčistiť domácnosť rýchlo, poriadne a hlavne ekologicky.Káva ako čistiaci prostriedok.jpg
Káva
Ak máte drevený nábytok a chcete ho pre jeho znečistenie vyhodiť skúste ho najskôr vyčistiť kávou. Usadeninu z kávy zmiešajte s vodou a trochou octu. Vytvorte zmes s ktorou vyšúchajte nábytok.
Krb dodáva domovu príjemnú romantickú atmosféru, o ktorej sa nedá hovoriť ak ho máte čistiť. Vyčistite ho usadeninou z kávy. Tá bude v tomto prípade fungovať ako jemný brúsny papier a váš krb bude ako nový.
Ocot
Asi každý pozná účinky octu na vodný kameň. Túto tekutinu môžete ale použiť aj v prípade pripálených hrncov. Nalejte ocot do hrnca a varte približne 5 minút. Hrniec bude ako nový bez použitia akejkoľvek chemikálie.
Zbaviť sa baktérií a plesníje celkom jednoduché. Stačí ak zriedite ocot s obyčajnou vodou v pomere 1:1. Teraz len namočte do roztoku handričku a všetko čo potrebujete vydezinfikovať pretrite. Ak máte v byte pleseň stačí na ňu tento roztok nastriekať.
Ocot je ideálnym prostriedkom aj na pranie. Výborne odstraňuje škvrny od potu, rozjasní farby a zbaví odev zápachu. Zároveň účinkuje aj ako zmäkčovadlo, čo využijete hlavne pri žehlení.Sóda bikarbóna.jpg
Sóda bikarbóna
Potrebujete vyčistiť strieborný príbor, alebo čokoľvek z tohto kovu? Stačí ak dno misky vysteliete alobalom, zalejete horúcou vodou, pridáte kuchynskú soľ a sódu bikarbónu. Do takto pripravenej misky vložte strieborné predmety a chvíľu počkajte. Tmavá povlak o pár minút zmizne.
Rúru na pečeniemôže byť ako nová ak zo soli, sódy bikarbóny a vody vytvoríte pastu, ktorou vydrhnete rúru.
Výhodou týchto čistiacich prostriedkov je fakt, že sú ekologické a finančne nenáročné.

Rubriky
Domácnosť

Kvôli burine dom nespadne

Nie som si istý, či táto téma trápi viacerých ľudí, pretože v mojom prípade, ide o akúsi traumu z detstva. Môj otec bol blázon do vytrhávania buriny okolo základov. Pamätám si nejednu situáciu, kedy pri dome začal rásť nejaký kvet alebo sa tam rozmnožila liečivá bylina, ktorú mama chcel zachrániť, no keď nabehol môj otec, nebolo šance. Vytrhal a postriekal všetko, čo sa nachádzalo tak meter od domu. Raz sa nám na pozemku rozmnožil divozel. Je to bylina, ktorá rastie hlavne v lesoch a na pozemkoch je to ozajstná rarita. Ani on neprežil.
Jasné, že si z toho všetci robíme srandu, no trochu pravdy na tom, že mám z toho traumy, na tom je.lavička pri dome a divozel.jpg
Dnes mám svoj vlastný dom a s burinou nebojujem. Nechávam ju rásť všade, kde mi neprekáža a ak pri dome vyrastie niečo zaujímavé, tak to tam nechám rásť. Napísal som to už na začiatku. Naozaj neviem, či aj ostatní ľudia burinu riešia tak, ako to robil môj otec. Pokiaľ niečo podobné robíte, tak naozaj nemusíte. Mne žiadna burina ešte dom nezrúcala. Môj otec ju riešil hlavne preto, že podľa jeho názoru, korene prerastú so základov, ktoré pomaly rozožerú. Tu sa musím pozastaviť. Videli ste koreň púpavy? Nemá viac ako desať centimetrov. Pritom práve koreň púpavy, považujem za tie statnejšie. Iné druhy majú korienky krátke a hlavne tenké. Preto sa naozaj nemusíte obávať toho, že korene buriny rozložia vaše základy.dom, zeleň, kvety, stromy.jpg
Na druhej strane si treba určite dávať pozor na to, aby to burina okolo vášho domu neprehnala. Ak by ste ju tam nechali rásť nekontrolovateľne a vo veľkom množstve, nejaké škody by mohla napáchať. Ak vám však pri dome vyrastie niečo zaujímavé alebo liečivé, pokojne to tam nechajte dorásť. Na jeseň môžete rastliny presadiť na vhodnejšie miesto a problém je vyriešený. Jediná vec, na ktorú si dajte naozaj pozor, sú stromy. Ak sa v štrbine medzi základmi uchytí nejaké semeno zo stromu, odstráňte ho ihneď. Korene týchto rastlín, už predstavujú ozajstný problém.

Rubriky
Domácnosť

Príkazy ktoré Váš pes potrebuje vedieť pred návštevou hostí

Trápne momenty, keď sa váš štvornohý miláčik nespráva slušne, skáče a olizuje hostí, behá po byte a ignoruje všetky vaše snahy upútať jeho pozornosť, je ľahké odbúrať, ak sa budete psovi trocha venovať a naučíte ho, čo má dovolené a čo už nie.

důvěra

Neprestajné príkazy

Základom je psíka vyvenčiť hneď po príchode na určené miesto a, samozrejme, ho za to aj náležite pochváliť. Používajte príkaz „ísť na záchod“ alebo „ísť von“ častejšie, ale hlavne po každom jedení a pití a dohliadajte naňho tak, ako keď ste sa prvýkrát začali zaoberať tréningom.

Za každé poslúchnutie mu dajte odmenu

Váš pes by mal ovládať aj zdvorilý pozdrav, ale ľahko sa môže stať, že na to čoskoro zabudne, lebo bude chcieť na seba upútať pozornosť, začne poskakovať a vrtieť sa, čím dáva najavo svoju radosť. Veľkým problémom majiteľov psov je, ak začnú na cudzích ľudí útočiť, a to už môže byť klasifikované ako trestný čin. Toto správanie nahráva práve psovi, získa si tým vašu pozornosť. Odpoveďou na to by mala byť vaša momentálna nevšímavosť až do chvíle, kým nebude pevne stáť na zemi všetkými štyrmi labkami. Prípadne, ak pozná príkaz „dosť“ a poslúchne ho, tak po ukľudnení mu dajte odmenu.

vodítko

Najbežnejší príkaz by mal byť samozrejmosťou

Príkaz „sadni“ je jeden z najbežnejších a najdôležitejších, aké by mal psík poznať. Jeho dodržiavaním predídete nepríjemným situáciám, keď sa potuluje po miestnostiach, prehrabáva sa vo veciach, prípadne skáče na nábytok a ľudí. Pes by mal rešpektovať príkazy, aby ste predišli nevhodnému správaniu, ako je štekanie či žuvanie. Postupom času, keď už bude ovládať a reagovať na vaše príkazy, pomaly prestaňte s odmeňovaním maškrtami, ale chváľte ho za každé poslúchnutie príkazu. Uvidíte, že na návštevách sa už nebudete hanbiť a váš psík bude ten najlepší hosť.

Rubriky
Domácnosť

Vyberáme typ zábradlia. Aký materiál uprednostníme?

Ak si vyberáte zábradlie určite sa musíte zamyslieť aj nad tým aký typ materiálu si zvolíte. Na trhu je veľmi veľa druhov a my sa v nich často úplne strácame. Prejdeme si teda základné materiály a ich silné a slabé stránky, ktoré nám prinášajú.

molo

Drevo

Začnem základným materiálom akým je drevo. Drevo ako materiál tu bolo už od nepamäti. Má mnoho využití. Určite sa vyznačuje svojou pevnosťou a aj estetickou stránkou. Existuje veľa jednotlivých druhov dreva, takže výber je určite veľký. Vyzerá veľmi krásne a zábradlie práve z dreva dodá miestnosti nádych starožitnosti a útulnosti. Medzi slabé stránky môže patriť práve starostlivosť o drevo. Nie je to ľahké ho udržiavať stále v dobrom stave. Ťažšie sa aj udržiava čisté.

spirála

Železo

Druhým materiálom, ktorý spomeniem je železo. Železné zábradlie je to najjednoduchšie nevyznačuje sa ničím zvláštnym. Jedine ak by malo zvláštny tvar alebo by bolo nejako náročnejšie upravené. Najsilnejšiu stránku má určite v zvládnutí akejkoľvek záťaže a taktiež aj celkovej životnosti. Jedinou slabosťou je samozrejme hrdza. Je ťažšie na udržiavanie a taktiež pri upratovaní. Taktiež nepôsobí veľmi dizajnovo. Hodí sa najmä do väčších priestorov napríklad do veľkých firiem, závodov alebo továrni.

řetěz

Sklo

Posledný materiál, ktorý spomeniem je sklo. Tento materiál môže najprv pôsobiť veľmi krehko a slabo no vôbec to nie je tak. Pri výrobe zábradlia sa používa veľmi vysoko odolné sklo, ktoré zvládne akýkoľvek nápor. Esteticky taktiež pôsobí veľmi dobre a je ľahké ho doladiť ku akémukoľvek dizajnu. Čo sa týka starostlivosti je úplne nenáročné a udržiavanie čistoty je úplne jednoduché. Vydrží dlhšiu dobu no je tu väčšie riziko opotrebenia materiálu.
Tak čo pre aký materiál sa rozhodnete práve vy? Vymenovala som vám tri základné materiály a uviedla ich výhody a nevýhody z môjho pohľadu. Je len na vás si to poriadne premyslieť a potom už len zvoliť ten, ktorý vás najviac oslovil.

Rubriky
Domácnosť

Čo znamená byť šéfom, alebo návod na šťastný život so psom

Alfa  a omega

Psík sa už od prvej chvíle bude snažiť stať sa plnohodnotným členom vašej rodiny – svorky. Od vás, ako od hlavy rodiny, vodcu a alfy v jednej osobe sa očakáva, že budete vedieť vytvoriť harmonické prostredie pre súžitie zvierat a ľudí v domácnosti. Preto buďte pozorní, pokojní a dôslední a nezabudnite zabezpečovať všetky potreby nového štvornohého priateľa. Prečo je to tak? Dávnym predkom vášho miláčika bol práve vlk. Ak má vlčia svorka vodcu, ktorý nie je duševne aj fyzicky silný, ostatní členovia svorky sa ho budú snažiť zavrhnúť. Ak má váš pes pocit, že nad sebou nemá alfu, jeho pud mu zavelí prebrať velenie v rodine.

pes

Tréning psa či majiteľa?

Najlepším spoločným štartom je vždy výcvik pod dozorom profesionála. Dôležité však je, aby tréner viedol výcvikom nielen psíka, ale aj vás. Okrem toho, že sa naučíte spolu komunikovať, budete oveľa pokojnejší, istejší a hlavne začnete jeden druhému dôverovať. Psík sa začne správať viac spoločensky a pochopí, že iní havkáči nie sú hrozbou, ale naopak – kamaráti.
Nezabudnite, že rovnako dôležité je neskôr uplatňovať naučené povely v praxi, aby preň boli čo najviac prirodzené.
 

Základné povely

 • Sadni– granulu držte v rukách a dajte mu ju nad hlavu, ako náhle po nej natiahne hlavu, povedzte povel a pritlačte mu ruku na zadok, kým si nesadne.
 • Ľahni–  schovajte granulu do dlane a a dajte ju na zem, pes bude robiť všetko preto, aby sa k nej dostal. V momente, keď si ľahne vyslovte povel a nezabudnite ho odmeniť.
 • Miesto– naveďte psíka ukazovákom k jeho pelechu a vyslovte povel. Keď si na pelech čo i len na chvíľu sadne, či ľahne, odmeňte ho.
 • Zostaň– vyslovte povel a so vztýčenou dlaňou sa od psa pomaly vzďaľujte, ešte pred tým, než sa z pozície pohne sa k nemu vráťte a psíka pochváľte

kolie

Rada na záver

Uvedomte si, že každý pes je iný. Jeden sa povely naučí rýchlo, inému to bude trvať oveľa dlhšie. Ak ste však presvedčení, že váš pes má určitý povel ovládať, venujte mu dostatočnú pozornosť a skôr či neskôr sa úspech určite dostaví.
 

Rubriky
Domácnosť

6 jednoduchých spôsobov čistenia žalúzií

1. Čistenie prachu s perím
Pravidelné prečisťovanie je najjednoduchší spôsob, ako udržať drevo, drevené, plastové, vinylové a hliníkové rolety čisté. Ľahké poprášenie medzi jednotlivými časťami pomáha odstrániť nahromadený prach a nečistoty a všetko, čo potrebujete, je perový čístiť, čistič mikrovlákien alebo dokonca aj stará, jemná handrička na tento účel. Tento jednoduchý spôsob čistenia hliníkových žalúzií vám môže pomôcť udržať si nový vzhľad.

žaluzie

2. Vákuum
Vákuové čistenie žalúzií je vrcholom čistenia žalúzie. Dá vám to hlbšie čistenie a môžete použiť spojovacie časti kefky zariadenia pre čistenie žalúzií v zvislom smere. Táto metóda je užitočná pri odstraňovaní pavučiny.

3. Sušič vlasov
Je to skvelý spôsob čistenia hliníka, vinila, dreva / faux dreva alebo plastových žalúzií. Použite nastavenie sušiča, ktoré nespôsobuje teplo, ktoré vyfúkne všetok prach. Táto metóda je rýchla a funguje najlepšie pre žalúzie bez škvŕn.

stínítka

4. Vo vani
Umytie žalúzií z času na čas eliminuje škvrny a poskytne vám hlboké čistenie. Táto metóda je vhodná na čistenie plastových, vinylových, hliníkových a faux drevených žalúzií. Pravidelne vyberte žalúzie a umyte ich vo vani. Naplňte vaňu teplou vodou a jemným mydlom alebo čistiacim prostriedkom. Namočte žalúzie do roztoku počas 15 až 20 minút. Opláchnite ich čistou vodou. Nechajte prebytočnú vodu odkvapkať a vysušte rolety opatrne handričkou. Môžete ich tiež nechať uschnúť pred ventilátorom. Opätovne ich nainštalujte, keď sú úplne suché. Tento žalúziový čistiaci prostriedok nie je vhodný pre žalúzie, ktoré majú dekoratívne pásky.

5. Utrite ich starou ponožkou alebo rukavicou
Používajte starú (suchú) ponožku alebo rukavicu v jednej ruke a presuňte ruku cez každú lištu. Tento čistiaci hák je ideálny na pravidelné čistenie plastových, drevených alebo hliníkových žalúzií. Môžete tiež namočiť rukavicu trochou vody (nie pre drevené žalúzie), ak sú veľmi prašné a zafarbené.

modré žaluzie

6. Mokré handry a mydlo na umývanie riadu
Na čistenie vinila, hliníka alebo plastu zmiešajte trochu teplej vody a prostriedok na umývanie riadu. Vytvorte penu a ponorte do nej handričku. Stlačte prebytočnú vodu z handričky a použite ju na utretie každej časti. Opakujte, až pokryte všetky časti.

Rubriky
Domácnosť

Spôsoby, ako vytvoriť doma vôňu ako na Vianoce

1. Pečte niečo
Pečenie je najjednoduchší spôsob, ako dostať vianočný pocit hneď na začiatku. Vône bylín a korenín, ktoré pridáte do svojich receptov na pečenie, najmä tých sladkých, budú prenikať po celom vašom dome. Pomocou korenia, ako je škorica, muškátový oriešok, vanilka a všetky ostatné exotické bylinky vo vašich receptúrach a čoskoro bude váš dom pripravený privítať Vianoce.

skořice

2. Jednoduchý domáci vianočný recept na voňavý sprej
Postriekajte okolo vášho domova tento voňavý osviežovač …

 • Nakrájajte citróny a pomaranče na plátky alebo štvrtky.
 • Kombinujte ovocie so škoricovými tyčinkami, bobkovými listami a klinčekmi.
 • Zalejte 2-3 litrami vody a prevarte na nízkej teplote.
 • Pridajte viac vody podľa potreby. Odložte zvyšnú zmes a nechajte ju zmraziť.
 • Opätovne použite podľa potreby. Striekajte po celom dome.

3. Používajte esenciálne oleje
Rozpustite niektoré vianočné vône esenciálnych olejov ako borovica, kadidlo, myrha, klinček, sladká oranžová, muškátový oriešok, vanilka a škorica. Môžete pridať niekoľko kvapiek týchto olejov do zvlhčovača alebo jednoducho umiestnite hrniec s vodou do niektorej miestnosti na radiátor. Táto metóda tiež pridá vlhkosť do miestnosti a je to bezpečný spôsob, ako zariadiť, aby váš byt voňal ako na Vianoce. Tu je vianočný recept na vôňu osviežovača miestnosti, ktorý používa všetky obľúbené vianočné vône esenciálnych olejov:

vánoce

 • 2 kvapky esenciálneho oleja z borovice / smreka
 • 8 kvapiek mandarínového esenciálneho oleja
 • 1-2 kvapky esenciálneho oleja zo škorice
 • 2 kvapky esenciálneho oleja z klinčeka

Zmes sa zmieša s 300 ml vody a zmes sa skladuje v rastlinnej miske / sprejovej fľaši. Striekajte po celom dome. Môžete tiež investovať do olejového svietnika. Umiestnenie niekoľkých bavlníkových pukov namočených vo vašich obľúbených vôňach vonných vianočných vôní na teplé radiátory môže tiež urobiť trik.