Tessera

Nvidia ukázala najvýkonnejšiu grafickú kartu na svete

O tom, že spoločnosť Nvidia ukáže nového kráľa grafického trhu, sa špekulovalo už veľmi dlho. Očakávalo sa však, že výrobca bude fanúšikov napínať a že si na oficiálne oznámenie budú musieť počkať až na najväčší počítačový veľtrh CES, ktorý sa koná v americkom Las Vegas.
Výrobca nakoniec prekvapil a všetky parametre karty predstavil už pred Vianocami. Dokonca tento čipový gigant ponúkol ľuďom možnosť si kartu zakúpiť ešte pred sviatkami prostredníctvom oficiálneho obchodu.

logo

Bezkonkurenčný výkon
Ale už teraz je jasné, že si model Titan V nebude môcť zaobstarať každý. Predáva sa totiž v prepočte za necelých 2 500 eur. A to je suma, za ktorú by väčšina ľudí zvládla zaobstarať nielen herný počítač, ale pokojne aj nejaký pomalší notebook k tomu.
Pri pohľade na technické parametre je však jasné, že si výrobca mohol dovoliť nasadiť latku tak vysoko. Žiadna iná grafika sa totiž výkonu novinky ani nepribližuje.

deska

Srdcom modelu Titan V je čip s 21,1 miliardy tranzistorov a 5120 CUDA jadrami, ktorý udáva pracovné tempo pri frekvencii 1200 MHz. Dokáže sa ale automaticky pretaktovať až na 1455 MHz. Je tiež dôležité spomenúť, že jadro bolo vyrobené moderným 12Nm procesom. Práve vďaka tomu môže byť tak výkonné.
Novinka má k dispozícii 320 textúrovacích jednotiek a je napojená na 12 GB rýchlej pamäte HBM2 s 3072 bitovým rozhraním. Priepustnosť pamätí je výborných 652,8 GB / s. Výkon teda dosahuje dychberúce hodnoty 110 TFlops.

digital

Pre systémy umelej inteligencie
Asi nie je potrebné zdôrazňovať, že na Titane V pôjdu bez problémov hrať aj tie najmodernejšie hry v rozlíšení 4K. Na hráča však novinka primárne necieli, výrobca jej uplatnenie vidí skôr v sofistikovaných systémoch pre umelú inteligenciu.
Rýdzo herná grafika, ktorá bude stavať na rovnako výkonnej architektúre a aj napriek citeľne vyššom výkone bude lacnejšia ako predstavená novinka, by sa mala ukázať až budúci rok. Možno práve už v januári na veľtrhu CES.

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Tessera

Šablona od Anders Norén