Tessera

Pripravte seba a svoje financie na živelné pohromy

Pojem živelná pohroma prestáva byť v našich končinách zriedkavý pojem. Vplyvom klimatických zmien dochádza aj na našom území k čoraz agresívnejším prejavom počasia. V dnešnej dobe je teda rozumné pripraviť sa aj na tieto nepriaznivé udalosti, a to nie len po stránke finančnej.
Odporúčame vám riadiť sa nasledujúcimi krokmi:

eura

1. Zostavte svoje kontaktné informácie
Zozbierajte všetky vaše dôležité telefónne čísla vo fyzickom zozname aj v bezpečnej digitálnej podobe, ktorú môžete v prípade potreby ľahko získať z počítača. Nikdy neviete, kedy môže dôjsť k poškodeniu vášho mobilného telefónu v dôsledku povodní alebo iných okolností.

2. Skontrolujte si svoje poistenie
Viete, aké je vaše poistné krytie v prípade povodní? Pozorne si preštudujte zásady poistenia majiteľa domu, auta, nájomcu s ohľadom na obnovu po katastrofe. Uistite sa, že presne viete, čo je a nie je kryté poistením. Zistite, či vaše poistenie pokrýva náklady na opravy.

3. Zhromaždite dôležité dokumenty
Prežitie katastrofy a následná obnova môže vyžadovať množstvo dokumentov, a to od registrácií vozidiel až po rodné listy, poistné zmluvy a karty zdravotného poistenia. Zostavte si fyzické a digitálne kópie všetkých dôležitých dokumentov. Preskenujte dokumenty a odovzdajte ich do bezpečného online úložného priestoru chráneného heslom, ku ktorému máte prístup z verejného počítača.

4. Dvakrát skontrolujte svoje heslá
Predtým, než dôjde k havárii, skontrolujte všetky heslá a kódy, aby ste sa uistili, že budete mať prístup k svojim finančným účtom z verejného počítača.

5. Vytvorte núdzový fond
Katastrofy môžu byť drahé aj napriek poisteniu. Zriaďte si fond pre výnimočné úspory. Stačí len pár eur z každej výplaty. Zamyslite sa nad rozpočtom a starostlivo pritom zvážte náklady v prípade živelnej pohromy, ako sú výdavky na potraviny, toaletné potreby a lieky. 

finance

6. Majte po ruke dostatočnú hotovosť

Po hurikáne Sandy, ktorý zasiahol severovýchod USA, trvalo niekoľko týždňov na úplné obnovenie elektrickej energie. Nebolo by preto zbytočné držať malú rezervu peňazí v hotovosti v prípade výpadku, ktorý vás môže oddeliť od možnosti disponovať debetnou kartou.

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Tessera

Šablona od Anders Norén